Chystáš se kývnout? Promluv si nejdřív s novými kolegy!

Jak si správně vybrat

V článku Najít práci, která tě bude fakt bavit: CHECKED jsme nastínili, že kolegové zásadně ovlivní, jak se ti v práci bude líbit. Nenechávej tedy věci náhodě a seznam se s nimi ještě před tím, než si plácnete. Zjistíš daleko víc o tom, jak to ve firmě chodí, než když budeš spoléhat na PR informace na webu a z formálních pohovorů.

V některých firmách jsou týmová setkání před konečným rozhodnutím běžná. Pokud ti ho firma nenabídne, řekni si o něj sám. I reakce na tvoji prosbu může hodně prozradit o budoucím šéfovi a firemní atmosféře.

Jak se připravit a na co se ptát?

  • Připrav si konkrétní otázky. Rozmysli si, co je pro tebe ohledně spolupráce důležité. Otázky by měly mířit na konkrétní situace. Vyhni se obecným formulacím typu Jak jste tu spokojení? Potřebuješ zjistit, jak to konkrétně ve firmě chodí a jací jsou tam lidé.

  • Ptej se na jejich přístup, fungování, zkušenosti a nastavená pravidla. Co se ve firmě naučili, co je na práci nebaví, co naopak ano. Zjisti si i, proč z týmu lidé v minulosti odešli a na čem pohořeli nováčci, kteří neuspěli.

  • Pobav se s nimi o tom, co dělají ve svém volném čase. Zjistíš tak, jestli máte něco společného a jestli si budete rozumět nejen pracovně, ale i lidsky.

  • Zeptej se na šéfa. Za co si ho váží a co by chtěli, aby dělal jinak.

Prohlédni si konkrétní šéfy na winwinjob.cz, s kterými můžeš pracovat.

Mohlo by tě zajímat

Pro a Proti: HIERARCHIE vs. ROVNOST

Protože svět není černobílý - neexistuje dobrá nebo špatná odpověď. Vše má vždy svá Pro a Proti. Jedna varianta je pro někoho vhodnější a druhá zase pro jiného. Ujasni si,...

Přečti si více

Pro a Proti: Dlouhodobý PLÁN vs. FLEXIBILITA

Protože svět není černobílý - neexistuje dobrá nebo špatná odpověď. Vše má vždy svá Pro a Proti. Jedna varianta je pro někoho vhodnější a druhá zase pro jiného. Ujasni si,...

Přečti si více