Hledáte si (s)novou práci? Hledejte skvělého šéfa

Jak si správně vybrat

Jaké to je v té či oné firmě pracovat, rozhodujou ve finále šéfové a manažeři.

Hledáte si novou práci, protože se již necítíte být v současné firmě dostatečně oceňováni, rozvíjeni, odměňováni, uznávaní, zapojení či motivovaní? Je to některý z těchto důvodů? Pak asi stejně jako já tušíte, že tím spolu-zodpovědným člověkem, je – váš šéf.

Lidi práce baví, pakliže jim firma dokáže poskytnout dvě věci – smysluplnou práci a pečující prostředí.

Jasně, teď možná řeknete – hlavně aby firma poskytovala férové odměňování, slušné zacházení, dobré pracovní pomůcky, kvalitní zaškolení, málo byrokracie. Souhlasím. Nyní však mluvím o tom, aby nad rámec toho všeho, lidi práce ještě bavila. Jednoduše proto, že v práci strávíme každý rok 1 920 hodin. A čas je to vůbec nejcennější, co máme na světě k dispozici.

Ale zpátky. Za vytvořením předpokladu pro smysluplnou práci stojí šéfové z managementu, jejichž úkolem je nalézl odpovědi na 6 strategických otázek (chcete-li, přečtěte si více v článku Úspěšnější díky lidem. Na druhé straně, za pečující prostředí odpovídají všichni ostatní šéfové (manažeři). Jak to dělají? Zejména tím, že poskytují pozornost svým lidem. Zajímají se o jejich potřeby, rozvoj, osobní radosti i starosti a zejména je podporují je v jejich každodenní práci. Protože management není nic jiného než dosahování cílů prostřednictvím lidí. Úkolem šéfů je podněcovat a vytvářet 12 předpokladů (zdroj: Gallup), které stojí za pečujícím prostředím. Podívejte se na otázky níže.

 1. Vím, co se ode v práci mne očekává?
 2. Mám všechny podklady a výbavu pro to, abych mohl/a dělat svou práci jak nejlépe umím?
 3. Mám v práci příležitost dělat každý den to, v čem jsem opravdu dobrý/á?
 4. Pochválil mě někdo upřímně nebo poděkoval během posledních sedmi dní za mou práci?
 5. Záleží mému nadřízenému na mě jako na člověku?
 6. Je v práci někdo, kdo mě podporuje v tom, abych se učil/a nové věci?
 7. Berou se v práci v potaz mé názory?
 8. Mám pocit, že moje role je pro celkový výsledek naší firmy opravdu důležitá?
 9. Podávají mí spolupracovníci ten nejlepší výkon?
 10. Mám v zaměstnání opravdového přítele?
 11. Mluvil se mnou někdo během posledních šesti měsíců o mém rozvoji?
 12. Měl jsem během posledního roku možnost naučit se nové věci a vyrůst?

Mimochodem, jak byste na tyto otázky odpověděli v současné firmě (na škále od 0 do 10, kde 0 = vůbec a 10 = naprosto)? Pakliže se v součtu pohybujete pod 60, je nejvyšší čas začít hledat – nového šéfa.

Takže, chcete-li, aby vaše nová štace, práce, byla nejen prací novou, ale třeba i snovou, a vydržela vám déle než rok, dva, vybírejte podle šéfa. Nevybírejte podle náplně práce, moderních kanceláří, nejrůznějších vějiček v podobě nejnovějšího iPhonu či palety benefitů. Vybírejte podle šéfa.

Jaký šéf, taková práce, takový život.

Tak hodně štěstí při hledání (s)nové práce!

A jen to dobré do nového tisíciletí Vám přeje tým winwinjob.cz

Mohlo by tě zajímat

Chcete získávat správné lidi? Zapojte do náboru šéfy

Přitáhnout správné lidi je na současném trhu práce leckdy nad možnosti HR. S trochou nadsázky říkám, že nábor není úkol HR. Podle mého názoru má být tým Human Relations (častěji...

Přečti si více